Робота Відділу проводиться відповідно до Положення про навчально-тренувальний відділ, яке затверджене відповідно до методичних вказівок Українського науково-практичного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф та відповідно уніфікованих програм підготовки та навчальних програм, які складені та затверджені МОЗ України і погоджені з Міністерством освіти та науки України.
За час існування Відділу викладачі-інструктори навчили більше 15 тисяч осіб – це медичні працівники (медсестри, фельдшери, лікарі) та особи, які не мають медичної освіти (водії, працівники рятувальних служб – ДСНС, співробітники рятувальних загонів, ЗСУ, ДПСУ, СБУ, поліції та інші). Щорічно на базі Навчально-тренувального відділу проходять навчання більше 2000 курсантів.
Основною метою роботи Відділу є навчання медичних та немедичних працівників наданню домедичної та екстреної медичної допомоги у надзвичайних ситуаціях, відпрацювання алгоритму взаємодії між усіма учасниками проведення рятувальної операції та інше. Під час навчання моделюються ситуації та складаються завдання, узяті з повсякденної практичної роботи служби, акцент встановлюється на організації роботи курсантів у команді, відпрацювання практичних навичок на манекенах, муляжах, а це в свою чергу сприяє засвоєнню знань про методи, протоколи надання екстреної медичної допомоги; допомагає в відпрацюванні різних ситуаційних задач при надзвичайних станах природнього та техногенного характеру.
Навчально-тренувальний відділ має потужну матеріальну базу. Заняття проводяться з використанням новітніх технічних засобів, з використанням ефективних форм та методів навчання, впровадженям нових навчально-методичних матеріалів. Для кращого засвоєння знань створені фільми-презентації на різну тематику надання екстреної медичної допомоги.
В навчальному процесі використовуються симуляційні манекени, прилади, обладнання, тренажери. Матеріальне забезпечення дозволяє проводити постійне навчання груп курсантів чисельністю 8-12 осіб (відповідно до методичних вказівок) за створеними навчальними планами на сучасному рівні. З цією метою аудиторія обладнана, згідно з Переліком типового оснащення, затвердженого наказами МОЗ України № 191 від 23.05.02 року, та № 132 від 02.03.09 року, сучасними тренувальними манекенами фірми Laerdal, засобами іммобілізації та пристроєм для проведення автоматичної серцево-легеневої реанімації; оргтехнікою – комп’ютерами, телевізором, мультимедійним проектором, принтером, спеціальними муляжами тощо. Слухачі засвоюють практичні навички з проведення реанімації дорослих та дітей, методи відновлення прохідності дихальних шляхів, дефібриляцію, транспортну іммобілізацію, зупинку кровотечі, допомогу при потраплянні стороннього тіла в дихальні шляхи, отруєннях, опіках, травмах, гострих захворюванняхтощо. Крім цього, використовуються такі форми навчання як: майстер-класи, семінари-тренінги (для підготовленого контингенту). Проводяться виїзні семінари-тренінги в різних населених пунктах Черкаської області.
У навчально-тренувальному відділі проходять:
Післядипломне удосконалення знань спеціалісти та фахівці служби екстреної (швидкої) медичної допомоги, медичні працівники лікувально – профілактичних закладів області з питань надання екстреної медичної допомоги пацієнтам та потерпілим у щоденних умовах (в т.ч педіатрична та кардіологічна) та при виникненні надзвичайних ситуацій, досконале вивчення європейських стандарів надання екстреної медичної допомоги на дошпитальному етапі, удосконалення теоретичних знань та відпрацювання практичних навиків.
Навчання та підготовку немедичні працівники (працівники силових структур та служб порятунку, водії, офісні працівники, фізичні особи) за напрямками: «Базова підтримка життя», «Перший на місці події». Після закінчення циклу навчань видається посвідчення встановленого зразку.
Відпрацювання практичних навичок: серцево-легенева реанімація, тимчасова зупинка кровотечі, відновлення прохідності дихальних шляхів, транспортна іммобілізація та прийоми переміщення постраждалих та інші.
Працівники відділу займаються розробленням сценаріїв та приймають участь у спільних навчаннях з іншими екстреними службами.